Головна
Зміни законодавства щодо сплати судових зборів PDF Друк e-mail
Написав Administrator   
Неділя, 15 січня 2012, 16:34

З 1 листопада 2011 року набрав чинності Закон України «Про судовий збір», який, рішуче змінивши законодавство України, поставив у невідомість служителів Феміди щодо правильності та законності застосування певних, чинних раніше процесуальних дій.

Насамперед даним Законом було внесено значні зміни до:

- Цивільного процесуального кодексу,

- Господарського процесуального кодексу України,

- Декрету Кабінету міністрів України «Про державне мито»,

було скасовано:

- Постанову Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. N 1258 "Про затвердження Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, та їх розмірів",

- Постанову Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2006 р. N 151 "Про встановлення розмірів плати за роздрукування технічного запису судового засідання в адміністративних та цивільних справах і видачу дубліката виконавчого листа або судового наказу",

- Постанову Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2006 р. N 1596 "Про внесення зміни до Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ" та ін.


За даним Законом поняття «витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи» з 01.11.2011 р. законодавство не міститиме. При зверненні до суду із позовною заявою, іншою заявою, передбаченою процесуальним законодавством, апеляційною і касаційною скаргою на судові рішення, заявою про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами, заявою про скасування рішення третейського суду, заявою про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України, оплаті підлягатиме судовий збір.

З 01.11.2011р. судовий збір справлятиметься за подачу касаційної скарги, за розгляд заяви про перегляд заочного рішення, подачу апеляційної скарги не тільки на рішення суду, але й ухвали суду, за подачу заяви про перегляд заочного рішення, за приєднання до апеляційної та касаційної скарг, за подання заяви про видачу судового наказу, за подачу заяви про забезпечення доказів, видачу дубліката виконавчого листа або судового наказу, видачу виконавчого документа на підставі рішення третейського суду.

Також законом вносяться зміни до КАС України. Судовий збір справлятиметься при подачі заяви про забезпечення доказів, про приєднання до апеляційної та касаційної скарг на рішення, постановлене в порядку КАС України.

Замість поняття державного мита при звернені в суд віднині буде застосовуватись поняття судового збору. Відповідно до п.1 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Відповідно до ч.1 ст.22 ЗУ «Про державний бюджет України на 2011 рік» з 01 січня 2011 року мінімальна заробітна плата установлена у місячному розмірі 941 гривня.

Так наприклад, за подання до суду (цивільні правовідносини) позовної заяви майнового характеру буде справлятися судовий збір в розмірі 1-го відсотку ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3-ох розмірів мінімальної заробітної плати, а це від 188,20 грн. до 2 823 грн. Дана сума суттєво відрізняється від 51 грн. до 1700 грн. за старим Декретом КМУ.

Що стосується подання позовної заяви майнового характеру в Господарський суд, то справи стали ще куди гіршими - замість 1 відсотку ціни позову або від 6 до 1500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян ( від 102 грн. до 25500 грн.) сплатити доведеться 2 відсотки ціни позову або від 1,5 до 60 розміру мінімальних заробітних плат, а це від 1 417, 50 грн. до 56 460 грн.!

За такі ставки законодавець посупився лише сплатою витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн. скасувавши їх.

Крім того Законом України «Про судовий збір» окремо було скасовано статтю 83 Цивільного процесуального кодексу України, яка визначала порядок повернення державного мита платникам. Натомість було створено посилання на ст. 79 у новій редакції Кодексу, в якій йдеться лише про види судових витрат і нічого про сам механізм їх повернення, лише зазначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Законом, на який йде посилання очевидно варто вважати ЗУ «Про судовий збір», ст. 7.

Також багато змін ввелось щодо розміру, порядку сплати та повернення збору при подачі заяви про забезпечення позову та вжиття запобіжних заходів, але на них варто зупинитися в окремій статті.

Тож варто зробити підсумок, що наслідками введення в дію Закону України «Про судовий збір» з метою зменшення навантаження на судову та суміжні системи слугують результати, які і так всім помітні – підвищення вартості звернення до суду та ще більша розхитаність і неоднозначність законодавства України.
Останнє оновлення на Понеділок, 30 січня 2012, 22:28